5 nejčastějších formátů 3D souborů
Programy pracující s 3D modely ukládají data do množství různých formátů. Na začátku by měl člověk vědět, s jakým cílem se pouští do modelování, a porovnat svůj plán s možnostmi, které ten který soubor nabízí. Jinak se může stát, že narazí na omezení, nebo nevratně ztratí část své práce.
Každý 3D soubor vzniká s jasným účelem, vyhovuje určitému použití a ve prospěch efektivity typicky některé informace ignoruje. Design pro 3D tiskárnu proto vypadá jinak, než 3D model pro tvorbu videa. Kromě toho výrobci 3D software tvoří soubory specifické pro jejich vlastní programy a potom takové, které mohou sloužit k univerzálnímu přenosu do programů jiných.
Proprietární 3D soubory
Tento typ souborů si každý výrobce vyvíjí pro svoje vlastní programy tak, aby naplno využíval všech funkcí a vlastnosti software, ale zároveň dělal práci co možná nejhladší a nejrychlejší. Logicky tak ale není možné v těchto formátech přenést data do aplikací jiných výrobců.
Neutrální 3D soubory
V protikladu proti souborům specifickým pro určité programy a jejich výrobce, neutrální 3D soubory slouží právě k bezztrátovému přenosu dat mezi různými aplikacemi různých výrobců. Jejich omezení pak spočívá v tom, že typicky nemusejí umět uchovat všechna data spojená s pokročilými funkcemi 3D programů.
S těmito 5 typy neutrálních souborů se setkáte nejčastěji
Každý z uvedených souborů má svoje klady a zápory. Seznam by vám měl pomoci s výběrem a ulehčit práci.
1) STL
Univerzální formát 3D souborů, který ukládá geometrii povrchu. Používá síť trojúhelníkových plošek, která popisuje tvar a kontury objektu. Velmi populární je tento formát v 3D tisku a CAD projektech, protože je velmi jednoduchý, všestranný a snadno se používá.
Pro:
- Formát je podporovaný většinou 3D tiskáren a CAD softwarů
- Nabízí efektivní uložení dat do relativně malých souborů
- Nabízí také rychlejší zpracování, než ostatní formáty
Proti:
Neukládá informace o materiálu, textuře, barvě, ani další detaily
Uložením do STL se zakřivené povrchy převedou na rovné plochy a tato změna je nevratná.
2) OBJ
Formát OBJ je dalším z široce rozšířených a podporovaných napříč všemi 3D programy. Obsahuje informace o geometrii modelu, textuře a materiálu. Ukládá se jako textový soubor, který tak může kdokoliv přímo otevřít a editovat v textovém editoru.
Pro:
Široká kompatibilita s 3D programy
Snadné sdílení a spolupráce
Obsahuje všechny informace k modelu, hodí se na komplexní 3D návrhy
Proti:
Tvoří velké soubory, není tak ideální pro velké projekty
Textová povaha souboru znamená menší efektivitu při editaci
3) IGES
Patří k nejstarším formátům (vznikl v roce 1980) a slouží k výměně 2D a 3D informací mezi různými CAD programy.
Jedná o textový soubor využívající ASCII, který usnadňuje čtení, ruční inspekci a modifikaci. Tím se stal IGES populární mezi všemi designéry, kteří potřebují plánovat, nacenit a specifikovat detaily konstrukcí a návrhů.
Pro:
Slouží jako univerzální CAD soubor pro výměnu dat mezi různými programy
Podporuje komplexní geometrické tvary včetně povrchů a topologií
Tvoří malé soubory snadné ke sdílení
Proti:
Je zastaralý a omezený v detailech
Není optimální na zpracování velkých projektů
4) 3MF
Formát určený k 3D tiskům, společně vyvinutý společnostmi Microsoft, Autodesk a 3D Systems v roce 2015. Nabízí více funkcí a detailů, jako barvu, materiály a precizní tvary, což jsou informace, které například STL soubor neobsahuje.
3MF popisuje modely přesněji a ve větších detailech, takže je určitě patří k dobrým volbám pro 3D tisk.
Pro:
Formát specificky určený pro 3D tisk, vhodný pro uchování a sdílení dat
Proti:
Není podporován všemi programy pro 3D tisk, zejména těmi staršími.
5) STEP
Další z univerzálních formátů speciální navržený pro uložení a sdílení produktových dat mezi CAD, CAM a CAE programy, vyvinutý Mezinárodní organizací pro standardizaci (ISO).
STEP ukládá všechny informace o 3D modelech, včetně geometrie, rozměrů, tolerancí, materiálů, barev, textur, informací k montáži a podobně. Kompletní popis modelů znamená efektivní management dat a spolupráce napříč programy a obory.
Pro:
Ideální pro sdílení dat mezi CAD, CAM a CAE
Univerzální formát pro různé 3D programy
Proti:
Složitý a komplexní soubor se déle ukládá
U některých programů možná může nastat problém s kompatibilitou
Jak vybrat správný formát pro práci s 3D modely?
Prvním krokem je správně vybrat typ podle očekávaného využití 3D modelu. Pokud se třeba chystáte na 3D tisk, musí to být soubor kompatibilní s programy 3D tiskáren.
Zadruhé je potřeba myslet na kompatibilitu s 3D programem, který používáte a pokud se chystáte spolupracovat s někým dalším, tak i možnost sdílení souboru mezi dvěma různými programy.
Třetí věcí ke zvážení je velikost ukládaného souboru. Některé formáty díky tomu, že neukládají data, pro která nebudete mít využití, nabízejí mnohem rychlejší zpracování.
Pokud si nevíte rady, nebo začínáte, formáty STL nebo OBJ jsou zpravidla dobrou volbou.
Začínáte s 3D modelováním? Možná byste chtěli vyzkoušet testovací verzi ZW3D CAD zdarma? Napište, rádi pomůžeme a vysvětlíme, co je potřeba.
Obrázky v textu: Wikimedia Commons