Potřebujete 2D nebo 3D CAD? Jak to poznat?

6.2.2025

Jaký CAD program budete potřebovat?

V takovém uvažování není těžké se chytit do pasti: více možností znamená vždycky lepší nástroj. Pokud ale takový nástroj platíte a každý den musíte používat při práci, pravda může být přesně opačná. Záleží ale na jiných věcech.

Co se chystáte kreslit nebo modelovat?

Pojďme si uvést příklad. Třeba projekt rodinného domu. Váš zákazník bude chtít stoprocentně vidět 3D vizualizace všeho, co vymyslíte. Ale schéma zapojení elektřiny budete s největší pravděpodobností muset udělat jako 2D výkres. Elektrikáři v hrubé stavbě s 3D modelem místo prováděcího výkresu moc nepochodí.

V některých profesích 3D model nebudete potřebovat, zato oceníte rychlejší práci s program méně náročný na hardware. Jinde bude 3D modelování váš denní chleba a ještě jinde budete velice rádi, když z jednoho budete snadno generovat to druhé.

Výkres nebo model má předávat informace. Ty podstatné mají být co nejsrozumitelnější a pokud možno, ty nepodstatné nemají překážet.

Co umí 3D CAD?

3D CAD programy umožňují vytvářet trojrozměrné modely. K dispozici máte komplexní nástroje pro modelování objektů a jejich simulace v prostoru. Kromě vizualizací, simulací osvětlení, pohybu a zatížení můžete ve 3D třeba rovnou programovat CNC stroje.

3D CAD bude lepší pro řešení složitějších a komplexních problémů například v těchto oblastech: 

Strojírenství: 3D CAD je pro inženýry nenahraditelný při návrhu strojů, komponent a simulacích jejich pohybu a zatížení.

Průmyslový design: Nezastupitelná role při tvorbě a vizualizaci atraktivních návrhů třeba spotřebičů nebo nábytku. Pomůže i simulace pohybu.

Automobilový průmysl: Technici navrhují karoserie, motory nebo podvozky.

Aerospace: Inženýři modelují letadla, rakety a jejich komponenty.

Zdravotnická technika: Tvorba prototypů zdravotnických přístrojů a implantátů.

K čemu je 2D CAD?

2D CAD programy umožňují vytvářet dvourozměrné nákresy a plány. Tyto nástroje se zaměřují na kreslení technických výkresů, schémat a dokumentace. Nejčastější formáty zahrnují půdorysy a bokorysy.

Existuje celá řada případů, kdy je vhodné v modelu jeden rozměr potlačit kvůli lepšímu předání podstatných informací. Přesné navrtání otvorů do plechu například třetí rozměr nepotřebuje. Stejné je to například u dříve zmíněných schémat zapojení sítí v novostavbě. I když může v principu elektrikář na místě pracovat s tabletem a rozšířenou realitou (a v nejbližší budoucnosti budou takové případy pravděpodobně přibývat), mnohem praktičtější bude nejspíš výkres vytištěný na papíře.

Ovládání 2D CAD programu bude vždy jednodušší na naučení a rychlejší, než u 3D programů. I to může hrát podstatnou roli v momentě, kdy se časová efektivita promítá do nákladů.

Jaké obory a profese využijí 2D CAD?

Stavebnictví: Architekti a projektanti používají 2D CAD pro tvorbu půdorysů budov, stavební plány a technickou dokumentaci.

Elektrotechnika: Inženýři vytvářejí elektrická schémata a rozmístění kabeláží.

Strojírenství: Technici tvoří jednoduché výkresy komponentů a sestav.

Klíčové rozdíly mezi 2D CAD a 3D CAD

Faktor

2D CAD

3D CAD

Dimenze

2D (délka, šířka)

3D (délka, šířka, výška)

Komplexita

Jednodušší, rychlejší učení

Komplexnější, delší učení

Vizualizace

Plány a schémata

Reálné 3D modely

Použití

Dokumentace, plány

Prototypy, analýzy, prezentace

Hardware

Nenáročný

Vyžaduje výkonnější hardware

Jak vytvořit z jednoho druhé?

3D CAD programy zpravidla umějí generovat 2D projekce a lišit se budou jen v tom, jak jednoduchý je to proces. Pro některé úkoly jsou ale 2D výkresy podstatnější a je předem jasné, jaké pohledy budou potřeba.

Proč to zmiňujeme?

Vytvořit komplexní 3D model s možností libovolně generovat výkresy může být praktičtější, když se ke stejným datům budete vracet později s novým zadáním. Ale bude to pracnější, pokud potřebujete jen několik 2D výkresů a předem víte jaké.

Některé programy potom umějí generovat 3D modely z 2D výkresů, je to ale proces náchylný k chybám.

Závěrem – vyberete si 2D nebo 3D CAD?

Čistě teoreticky je možné všechno projektovat ve 3D. V nejbližší budoucnosti se s rozvojem technologií budou některé úkoly přesouvat do 3D. Časová a hardwarová náročnost ale budou stále hrát roli a mít možnost udělat věci jednoduše a rychle je v konkurenčním prostředí čím dál, tím důležitější.

Plánujete nákup CAD programů a zvažujete celou škálu úkolů a okolností? Zavolejte. Budu vám umět poradit.