Kam směřuje umělá inteligence zabudovaná do ZW3D?

15.08.2024

Při pohledu na umělou inteligenci, která se za nás snaží malovat obrazy nebo psát literární díla, nejednoho člověka napadá, že by udělala lépe, kdyby za nás uklidila v kumbálu. S trochou nadsázky se teď můžeme radovat, protože ve třech novinkách, které si dnes představíme u programu ZW3D ve verzi 2025, dělá AI právě to.

Ve společnosti ZWSOFT, zdá se, chytili vývoj umělé inteligence za správný konec. Ponechali kreativní práci lidskému mozku, tak, jak to všichni vnitřně vnímáme jako správné, a snažili se ulehčit tu část práce, která je nudná a do nekonečna se opakuje. Posuďte sami, jak se jim to povedlo.

Konec hledání v dokumentaci – API Assistant

ZWSOFT prezentuje tři novinky v oblasti umělé inteligence zabudované do jejich 3D programu a API Assistant je první z nich. A hned člověka napadne, proč to nikdo nevymyslel dřív.

Rychle si zvykáme, že chatoví roboti dovedou prohledat internet a citovat odpovědi přece jen pohodlněji, než starší metody, co jsme používali. Na stejném principu funguje umělá inteligence napojená na API programu.

Pokud si do ZW3D programujete vlastní funkce, ještě u loňské verze by vás čekalo nudné hledání v dokumentaci. Teď stačí v chatu položit otázku, popsat běžným jazykem, co by funkce měla dělat, a program vrátí kus kódu. Ten jen vložíte do DLL a spustíte v příkazovém řádku.

Příruční toolbar, co se učí – Command Advisor

Jednou z nevýhod, když má program velké množství funkcí a možností, jsou obsáhlá menu, kde člověk často ztrácí čas hledáním, nebo se zbytečně musí soustředit na opakované vyvolání stejných funkcí. Příruční nastavitelné toolbary nejsou žádná novinka, ale tento Command Advisor je úplně jiná záležitost.

Umělá inteligence předvídá vaše další kroky při práci a hlavně se učí. Sleduje vaše postupy a nabízí v toolbaru to, co dává smysl. Zkušeným inženýrům se stovkami hodin praxe pomáhá stejně dobře, jako úplným začátečníkům, co se učí na prvních projektech. Jinak, ale stejně efektivně.

Tohle jsem už přece jednou modeloval – Model Retrieval

Používáte do nových projektů díly, které máte vymodelované z minula? Ano, to dělá každý. A nestane se vám někdy, že byste si jasně vybavovali něco, co by se teď hodilo, ale nemohli to prostě najít?

Čím bohatší máte složku starších realizací, tím jednodušší je vytvářet podobné věci znovu. Ale taky je těžší ty správné díly hledat. I v tomto třetím případě se umělá inteligence chytila té části práce, kterou jako živý a přemýšlející člověk vážně nechcete dělat – hledání.

A to způsobem, který vás pobaví. Stačí velice přibližný náčrtek rukou jako vyhledávací dotaz a AI už začne vracet ze složky všechny modely, které jsou mu podobné. To zní skvěle, ne? Ale není to všechno. Stejně tak dobře je možné uvést místo toho atributy jako materiál, povrch a rozměry, nebo to s náčrtkem kombinovat.

Závěr

Asi neexistuje kreativní profese, co by se dnes nedívala na umělou inteligenci s despektem. Hrozí, že průměrování a napodobování toho, co už člověk vytvořil, jednou opravdovou živou mysl nahradí. Proto je určitě dobře, že se v ZWSOFTu pustili do práce ze správné strany a nechali křemíkový „mozek‟ pomáhat tam, kde se ten živý a kreativní zdržuje fádním hledáním.