Co je to rozšířená (augmentovaná) realita?

16.07.2024

V roce 1988 natočil Robert Zemeckis v té době přelomový film ‚„Falešná hra s králíkem Rogerem‟. Na stříbrném plátně se tehdy společně objevili živí herci s animovanými postavičkami a výsledek vypadal tak věrohodně, že jsme tehdy filmu odpustili i celkem průměrný scénář.

Tématu doplnění fyzicky existující reality o různé animace se budeme držet i v tomto článku, kde si řekneme, co je to rozšířená realita, jak funguje a jaké má i v našem oboru (nebo hlavně v něm!) využití.

Rozšířená realita - příklad
Rozšířená realita - příklad


Tak tedy – co to je?

Rozšířená realita využívá obrazovek počítačů nebo přenosných zařízení (mobily, tablety, speciální brýle), aby spojila reálný obraz okolního světa s 3D animacemi. Umožňuje potom nejrůznější interakce, díky kterým má řadu zábavných, ale i praktických využití.

Zobrazováním reálného světa pomocí kamery a doplněním 3D objektů se liší od virtuální reality, kde je na monitoru nebo pomocí brýlí uživatel zcela vržen do 3D generovaného prostředí.

Jak rozšířená realita funguje?

Živí herci v králíku Rogerovi si museli v hlavě vytvořit něco, čemu bychom dnes řekli 3D mapa. Kde se v postprodukci kolem nich objeví animované objekty. Aby potom ve filmových záběrech neprošli zaparkovaným autem nebo se nedívali jiným směrem, než stojí animované postavičky. Augmentovaná realita (AR) dělá to stejné, jenom naopak.

Pomocí akcelerometru, gyroskopu, kamer nebo přístupu ke GPS se snaží program pochopit, kde se přenosné zařízení nachází a jak se pohybuje vůči statickým objektům. Podle způsobu, jak AR „porozumí‟ hmotným předmětům ve svém okolí, ji potom dělíme do tří skupin:

  • Rozšířená realita založená na markerech (značkách) se při spuštění spoléhá na předdefinované značky nebo vzory. Když kamera detekuje tyto značky, překryjí se na ně virtuální prvky, což vytvoří interaktivní zážitek. Tento typ je dnes zastaralý, ale stále se v některých oblastech plnohodnotně využívá.

  • Modernější a mnohem náročnější na výkon je potom AR, která značky nepoužívá a místo toho pomocí senzorů (kamery, GPS, akcelerometru, gyroskopu) detekuje a sleduje fyzické prostředí, aby přesně umístila digitální 3D objekty nebo informace. Stejně jako herci před šestatřiceti lety si k tomu vytváří jakousi 3D mapu svého okolí.

Jako další podvarianty můžeme označit rozšířenou realitu založenou na GPS lokaci (informace k restauracím nebo Pokemon GO), AR promítanou statickými projektory na povrchy reálných objektů (třeba virtuální klávesnice počítače promítaná přímo na váš stůl). Do třetice existuje augmentovaná realita, která zcela překrývá zmapované reálné prostředí.

Jak se rozšířená realita používá?

Využití nebo potenciálních využití má AR bezpočet a nemá velký význam psát ten stejný dlouhý seznam, který najdete kdekoliv jinde. Tím, že dovede kombinovat reálně existující svět s informacemi z počítače, se může stát dokonalým průvodcem ve všech lidských činnostech od zábavy přes výuku až po využití při práci.

Vizualizace předmětů, které nejsou, ale mohou být součástí našeho okolí, případně jejich barev a povrchů, znamená revoluci v architektuře, návrzích interiéru a ve všech podobných disciplínách, kde se pracuje nebo může pracovat s 3D návrhy.

Využití rozšířené reality při kontrolách kvality
Využití rozšířené reality při kontrolách kvality


Jak využívá rozšířenou realitu program TWYN?

V naší nabídce najdete aplikaci, která přináší tuto revoluční technologii do strojírenské výroby, konkrétně do manuálních kontrol kvality a jakosti. V porovnání s tradičním posuvným měřidlem a namátkovou kontrolou vybraných parametrů výrobků totiž dokáže promítnout 3D objekty z CAD software tak, aby překrývaly na displeji tabletu fyzicky existující kontrolované předměty. I méně zkušené oko tak na první pohled najde nesouhlasící rozměry, nepřesně vyvrtané otvory nebo chybějící části. Takto rychlá a komplexní kontrola výrobků dosud neexistovala a do budoucna se rychle stane standardem v každém odvětví.