Který CAD software je pro vás nejlepší? Tady je 5 kroků, jak to zjistit

11.03.2024

Tohle je složitý okamžik pro každého nováčka. Zapotit se nad tím může ale i zkušenější projektant. Jak správně vybrat CAD software, který bude sedět přesně těm vašim potřebám? Sepsali jsme proto pět základních kroků, které vás k výběru toho správného CADu bezpečně dovedou.

Není to totiž jednoduché rozhodnutí. Ohled musíte brát na řadu faktorů. Ať už jsou to konkrétní potřeby vašeho projektování nebo třeba klienti a partneři, se kterými budete výsledky své práce sdílet. V neposlední řadě hraje důležitou roli i finanční otázka. U řady CAD softwarů totiž můžete zabloudit ve spleti různých licencí. Zvážit také musíte, zda si CAD koupíte nebo jen třeba předplatíte na určitý časový úsek. Pojďme se tedy na to podívat.


1) Dobře definujte požadavky, které na CAD software máte

Základem dobrého výběru CADu je samozřejmě jasně definovat, na co ho budete přesně používat. CAD je zkratka z anglického sousloví computer aided design. A různé CAD softwary se hodí na různé věci. Silné nástroje pro 2D kreslení a dokumentaci jsou například AutoCAD nebo DraftSight. Architekti a designeři si zase oblíbili SketchUp nebo ArchiCAD. Pokročilé funkce umožňující stavitelům vytvářet detailní 3D modely budov nabízí například Revit. Projektanti, kteří potřebují navrhovat 3D modely budoucích výrobků a následně je překlopit do jasných instrukcí pro CNC stroje zase šáhnou například po našem programu ZW3D.

Při hledání toho správného softwaru si odpovězte i na otázku, jaké ve vašem konkrétním oboru platí normy a jaké jsou běžné formáty souborů, které si mezi sebou profesionálové v branži předávají. Právě kompatibilita dat může být jedním z důležitých vodítek vašeho výběru. 

2) Jaké jsou typy CAD softwaru a proč na ně brát ohled

Z předchozího bodu už asi tušíte, že existují tři základní kategorie CADu

2D CAD: Umožňuje vytvářet a upravovat ploché výkresy a náčrty, jako jsou půdorysy, mapy nebo schémata. Hodí se pro technické kreslení, architektonické plány a další 2D dokumentaci.

3D CAD: Umožňuje vytvářet a upravovat realistické modely objektů, jako jsou budovy, vozidla nebo výrobky. Je ideální pro vizualizaci návrhů, prototypování a simulaci.

Parametrický 3D CAD: Nabízí pokročilé funkce pro definování a ovládání parametrů a vztahů modelů. Umožňuje snadno upravovat návrhy a zachovat jejich konzistenci.

Váš obor by tak měl být jasným vodítkem, kterým směrem v hledání toho správného CAD nástroje se vydat. V 2D CADu prostě 3D model k vysoustružení nezpracujete.

3) Prozkoumejte funkce a výkon vybraného softwaru

V této fázi už víte, jaká kategorie CAD nástroje odpovídá přesně vašim potřebám. Přišel čas je vyzkoušet přímo ve vašem reálném workflow. Většina softwarových firem nabízí bezplatné zkušební verze svých produktů a to je k tomu výborná příležitost. Nebojte se o ně požádat

Je to totiž jediný způsob, jak zjistit, jak se vám s konkrétním programem ve skutečnosti pracuje. Zaměřit byste se měli na řadu faktorů. Začněte třeba rychlostí a stabilitou konkrétního softwaru. I krátké prodlevy nebo zaseknutí se ve výsledku mohou nasčítat do dlouhých prostojů a ukrást vám drahocenný pracovní čas.

Aplikace také musí být samozřejmě kompatibilní s vaším systémem. Ať už se jedná o Mac OS, Linux nebo Windows. V neposlední řadě si pořádně osahejte uživatelské rozhraní a intuitivnost s jakou se po něm pohybujete.

4) Zvažte křivku učení, tutoriály i podporu

Tohle samozřejmě hodně souvisí s intuitivností používání konkrétního CAD softwaru. Ať už jste úplný nováček nebo zkušeny uživatel, musíte si na nový program zvyknout. Doba učení nového prostředí tak ve výběru toho správného nástroje hraje důležitou roli. Zkuste rovněž prověřit, jak funguje technická podpora. Projděte si tutoriály, které výrobce nabízí. I ty vám musí sedět a musíte jim dobře rozumět.

O kvalitě CADu hodně vypovídá komunita uživatelů, která se kolem něj vytváří. Prozkoumejte například jejich fórum. V budoucnu se pro vás může stát komunita uživatelů,  důležitým zdrojem informací.

5) Porovnejte náklady a výnosy

V tomto kroku už byste měli mít výběr softwaru opravdu zúžený na několik nástrojů. Ke slovu tak už neodvratně musí přijít finance. Vyrovnají se náklady na jeho pořízení výnosům, který vám přinese? Je pro vás příznivý poměr cena výkon?

Moderní CAD nástroje nabízí řadu licencí, mezi kterými si můžete vybrat. Liší se například formou vlastnictví daného softwaru. Od jednorázového zakoupení až po různé typy předplatného nebo pronájmu. Licence se také mohou různit funkcemi, které nabízí.

V tomto kroku je proto dobré projít různé uživatelské recenze nebo se obrátit přímo na odborníky, kteří vám s konkrétním výběrem pomohou.

Výběr vhodného CAD softwaru je důležitým krokem, který jednoznačně ovlivní vaši práci a produktivitu. Věnujte mu proto dostatek času a pozornosti. Ve výsledku se může jednat i o kontinuální proces, který vyžaduje sledování změn na trhu CAD nástrojů i trendů ve vašem oboru.

Držíme vám palce, ať sáhnete po tom správném programu. A pokud si nebudete vědět rady, tak se neváhejte na nás obrátit.